Sala operacyjna

Sala operacyjna2019-11-25T08:48:57+01:00

W październiku 2018r. Oddział Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Górnośląskiego Centrum Medycznego Szpital w Ochojcu wzbogacił się o nową salę zabiegową.

Tego dnia oddział, którego personel był już w XXI w., dostał do dyspozycji salę spełniającą wszelkie wymogi nowoczesnej elektrokardiologii.
Ta wielomilionowa inwestycja, która została zrealizowana z unijnych dotacji, może zapewnić mieszkańcom województwa śląskiego zabezpieczenie na najwyższym poziomie. Dzięki swojej mobilności sala spełnia wszelkie kryteria sali hybrydowej, co pozwala na wykonywanie nawet najcięższych zabiegów w obstawie kardiochirurgicznej. Aparat angiografii rotacyjnej umożliwia wykonywanie w czasie rzeczywistym tomografii wraz z rekonstrukcjami 3D.
Z kolei innowacyjne oprogramowanie oraz nowej generacji lampy zapewniają najwyższej jakości obraz rentgenowski z minimalną dawką promieniowania otrzymaną dla pacjenta. Pozwala to na wykonywanie zabiegów urządzeń wszczepialnych z minimalną dawką a dużym komfortem pracy dla operatorów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów — aby w pełni wykorzystać możliwości nowej sali — kolejny krok wiedzie ku ablacjom pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, których nie da się zabezpieczyć urządzeniami wszczepialnymi. U pacjentów z wszelkimi zaburzeniami przewodnictwa wykonuje się przezskórną ablację, to zabieg kardiologiczny, wykonywany w celu trwałego wyleczenia rodzaju zaburzenia rytmu serca nazywanego częstoskurczem. Polega on na zniszczeniu, najczęściej energią termiczną, obszaru serca, będącego anatomicznym podłożem występowania takiego zaburzenia.

Ze względu na złożoność tego typu zabiegów potrzebne jest doposażenie sali o nowoczesny sprzęt. Najnowocześniejsze układy do wykonywania zabiegów ablacji wyposażone są w opcje 3D. Dzięki temu z chirurgiczną precyzją można wyszukiwać miejsca odpowiedzialne za arytmie. W Polsce ok. 450 – 470 tys. osób powyżej 65 lat i ok. 200 – 220 tys. w wieku poniżej 65 lat choruje na migotanie przedsionków. Oznacza to, że prawie co dziesiąty Polak powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków. Aby skutecznie walczyć z tą przypadłością, potrzebny jest nowoczesny sprzęt umożliwiający wykonanie zabiegu krioablacji. W tym celu w trakcie zabiegu wykonuje się angiografię rotacyjną żył płucnych. Dzięki podłączeniu specjalnego balona do tej stacji możemy miejsce odpowiedzialne za migotanie przedsionków schłodzić do -60, co pozwala na wyłączenie nieprawidłowej drogi przewodzenia, a co za tym idzie, powrotu pracy serca do normalnego rytmu.